• logó
  • .
  • .
  • .
  • .
  • .
  • .
  • kep

A honlap nyitóoldala

Üveges Péter a két művészeti kategóriájú bringánkat tervezte és készítette. De nem csak a kerékpárjai fantasztikusak, ugyanis a mára világsikernek számító Bogányi-féle zongorák formatervét és kivitelezését is ő végzi. ????
A Művész Úr meglátogatta múzeumunkat, amiről nagyon pozitívan nyilatkozott. Ez úton is köszönjük a szép szavakat!
"A világban több helyen jártam híresebb kerékpár múzeumokban, vagy olyan technikai múzeumokban, amelyek komolyabb kerékpár gyűjteménnyel rendelkeztek. (York, Birmingham, Coventry, London, Beaulieu vagy a Párizsban az Art et Métries Múzeum, Berlin, Stuttgart stb. stb.) Mindenhol legfőképpen a 10-es-20-as évekig találkozhatunk különlegesebbnél-különlegesebb masinákkal, azonban az újabb korszakokat valahogyan elmarasztalják. Onnantól nincs meggyőző anyag, amely igyekezne a teljesség igényével bemutatni a versenykerékpárok fejlődését, pedig ez a "modern kor" a 10-20-as évektől nagyon-nagyon izgalmas. Persze hozzáteszem, hogy az említett múzeumokról, információim a 90-es évek közepéről valók.
Szerintem egyre fontosabb az „újabb kor” országúti és pályakerékpárjait megmutatni. Úgy látom, hogy az 1. Kerékpár Múzeum a modern kor versenykerékpárjainak bemutatásában messze túltesz a többi helyen. E világszínvonalú gyűjteményben van még potenciál." - Üveges Péter

Kedves Látogatóink, Tisztelt Érdeklődők!

2019 nyár elején áthaladt városunkon a Tour de Hongrie kerékpárverseny. Ebből az alkalomból három gyűjtő kiállított néhány muzeális kerékpárt a főtéren, a rajthely közelében. Meghívtam őket egy beszélgetésre, ahol kiderült, hogy országunkban nagyon sokan foglalkoznak kerékpárgyűjtéssel, restaurálással, különböző kerékpárhoz kapcsolódó rekvizítumok gyűjtésével. A beszélgetésből az is kiderült, hogy a gyűjtők fő problémája a kiállítóhely hiány. Vannak gyűjtők, akik több száz kerékpárral rendelkeznek, hely hiányában teljesen lehetetlen, általában méltatlan, alkalmatlan helyeken tárolják -sok esetben komoly muzeális értéket képviselő –kerékpár gyűjteményüket, úgy hogy esélyük sincs arra, hogy bemutathassák az érdeklődőknek kincseiket.
Átgondolva a kapott információkat, arra az elhatározásra jutottam, hogy megpróbálok létrehozni egy biciklimúzeumot a gyűjtők kincseire alapozva. Kisebbik fiammal Olexa Tamással-aki egyébként már rendelkezett néhány öreg biciklivel és gyűjtögetett retró tárgyakat –nekifogtunk múzeumunk létrehozásának.
Ezzel párhuzamosan elkezdtem szervezni az Ipoly Túrarendszert a forrástól a torkolatig - elsősorban túra kerékpárosok számára, kihasználva a folyó környezetében a történelem által létrehozott emlékek, kulturális örökség, idegenforgalmi attrakciók lehetőségeit. Ebből adódóan teljesen logikusan alakult ki Balassagyarmaton a folyó közelében az Ipoly Túrarendszer Központja, ahonnan a folyó közel 200km-es hosszában próbáljuk szervezni a kerékpáros, motoros és egyéb turizmust.
A túraszervező központ részeként fejlesztjük a Kerékpár Múzeumot, amelyről időközben kiderült, hogy Magyarország egyetlen- tehát 1. Kerékpár Múzeuma. Kiderült közben az is, hogy Szlovákiában sincs biciklimúzeum, legközelebb Csehországban és Ausztriában találhatóak, tőlünk mintegy 700km-re ilyen intézmények.


A gyűjteményről:
A gyűjtemény alapját Sajgó Csaba gyűjtő barátunk ős bicikli, velocipéd és futóbicikli gyűjteményének darabjai, illetőleg Siklósi János, Márton Bálint, Kádár János gyűjtőbarátainktól kapott muzeális kerékpárok biztosítják. A kiállítás teljes áttekintést nyújt a kerékpárok fejlődéstörténetéből az 1850-es évektől kezdődően napjainkig. Rendelkezünk gyerekbicikli, versenybicikli és kerékpár csengő gyűjteménnyel is. Törekszünk arra, hogy minden kerékpárfajtából legyen legalább egy kiállítási tárgyunk-így van egykerekű, kemping, háromkerekű felnőtt verseny kerékpárunk is. Tárgyalásban állunk több gyűjtővel további kiállítási tárgyak így pl. mountain bike kerékpárok, korabeli kerékpár szerviz berendezések, biciklis újságok, sebességváltó gyűjtemény átvételéről. Az ország egyik legrégebbi kerékpáros klubjától fagörgők, múlt század eleji verseny sisakok/verseny sapkák / érkezése van folyamatban. Az ország egyetlen Pannónia Motorkerékpár Múzeumával együttműködve bemutatótermet létesítettünk a hazai gyártású legendás motorkerékpároknak, így Ifj. Szakács László gyűjteményéből 5db motorkerékpárt is kiállítunk az 1950-75 közötti időszakból. Egyéni retró közlekedési eszközök is kiállításra kerülnek Szirtes Péter gyűjteményéből, pl. P10-es Pannónia motorkerékpár, Trabant, Skoda, 126-os kis Polski és annak lakókocsija, púpos Wartburg, 1950-es évekbeli Volkswagen személyautók. A múzeum szabad légterében mérethű repülőgép modellek kerülnek bemutatásra Id. Szakács László gyűjteményéből.

Szolgáltatások:
A múzeumhoz kapcsolódóan kialakítottunk egy klubhelyiséget, ahol az érdeklődők a múzeum látogatása után szendvicset, kávét, sört fogyaszthatnak. Az Ipoly Túraközpont szolgáltatásai is teljes mértékben rendelkezésre állnak. Fényképezkedési lehetőséget biztosítunk látogatóinknak muzeális kerékpárokon. Tájékoztatást és komplett - akár több napos programot is kaphatnak látogatóink az Ipoly teljes hosszában szállással, étkezéssel, kulturális és történelmi programokkal. Kerékpárkölcsönzés, szerviz, kerékpár és személyszállítás is lehetséges a forrásig és a torkolatig. A túraközpont vízi és lovas túrák szervezésével is foglalkozik az Ipoly Völgyében. A jövőben kerékpáros és motoros rendezvényeket, Ipoly menti és Felvidéki túrákat, a gyűjtőknek börzéket is kívánunk rendezni.

Múzeumunk létrejötte:

A múzeum teljes egészében egyéni, civil kezdeményezésre, családi finanszírozással jött létre. Múzeumunk létrejöttének első szakaszában semmilyen külső segítséget nem kaptunk kivéve a gyűjtők jó szándékú támogatását.
Köszönet illeti a gyűjtőket, akik saját kincseiket és munkájukat adták össze a gyűjtemény létrehozása érdekében.
Amennyiben támogatni kívánja intézményünket, megteheti az alábbi számon:
Ipoly Túra Egyesület
2660 Balassagyarmat Kóvári út 5. II/3.
10103719-39968200-01005009

Múzeumunk és az Ipoly Túrarendszer működtetésére létrehozott szervezetek:

Ipoly Manufaktúra Nonprofit KFT
Ipoly Honismereti Kulturális Sport és Túra Egyesület /röviden: Ipoly Túra Egyesület/
Občianske Združenie za rozvoj POIPLIA /Ipolymente Fejlesztéséért Polgári Társulás/
Alfa Nábytok s.r.o.

Kapcsolat

Üzemeltető:
Ipoly Túra Egyesület
Székhely:
 
Balassagyarmat Kóvári út 5. II/3.
Múzeum:
 
Balassagyarmat Mikszáth K. út 61.
Adószám: 
19212429-1-12 

Telefon:
+36/20-280-4030

E-mail:
1.kerekparmuzeum@gmail.com